Tournament Entry Dates & Deadlines

Longwood Cricket Club is the host site for a number of USTA National Championships. These tournaments are open to all USTA members. Click on any of the five tournaments below for more information including registration details. We love it when members participate!

Father, Son & Grandfather, Grandson Tournament

Father-Son & Grandfather-Grandson Tournament

Date: July 16 - 19
Entry Deadline: Monday, July 10
Online Entry Form

Past Father & Son Winners

1918  Alfred H.Chapin – Alfred H.Chapin, Jr.
1919  Fred G. Anderson – Fred C. Anderson
1920  Fred G. Anderson – Fred C. Anderson
1921  Fred D. Anderson – Fred C. Anderson
1922  J.D.E. Jones – Arnold W. Jones
1923  Joseph W. Wear – W. Potter Wear
1924  Alfred H. Chapin – Alfred H. Chapin, Jr.
1925  J.D.E. Jones – Arnold W. Jones
1926  Donald M. Hill – Malcolm T. Hill
1927  John Barton – Horace Barton
1928  J.D.E. Jones – Arnold W. Jones
1929  J.D.E. Jones – Arnold W. Jones
1930  J.D.E. Jones – Arnold W. Jones
1931  J.D.E. Jones – Arnold W. Jones
1932  J.D.E. Jones – Arnold W. Jones Jr.
1933  R.N. Watt – M. Laird Watt
1934  R.N. Watt – M. Laird Watt
1935  Wm. J. Clothier – Wm. J. Clothier, 2nd
1936  Wm. J. Clothier – Wm. J. Clothier, 2nd
1937  R.N. Watt – M. Laird Watt
1938  F.J. Sulloway – A.W. Sulloway
1939  R.B. Mulloy – Gardnar Mulloy
1940  L.R. Gay – F.R. Gay
1941  R.B. Mulloy – Gardnar Mulloy
1942  R.B. Mulloy – Gardnar Mulloy
1943-45  Not Held
1946  Arthur Nielson – Arthur Nielson, Jr.
1947  G.Diehl Mateer – G. Diehl Mateer, Jr.
1948  Arthur Nielson – Arthur Nielson, Jr
1949  G.Diehl Mateer – G. Diehl Mateer, Jr.
1950  G.Diehl Mateer – G. Diehl Mateer, Jr.
1951  G.Diehl Mateer – G. Diehl Mateer, Jr.
1952  Karl Kamrath – Karl Kamrath, Jr.
1953  Roger Richardson – Hamilton Richardson
1954  Roger Richardson – Hamilton Richardson
1955  J. Andrew Crane – Michael Crane
1956  Sidney Wood, Jr – Sidney Wood, III
1957  Harry Hoffmann – Harry Hoffmann, Jr.
1958  Harry Hoffmann – Harry Hoffmann, Jr.
1959  Frank Froehling, Jr – Frank Froehling, III
1960  Harry Hoffmann – Harry Hoffmann, Jr.
1961  H. William Bond – William Bond
1962  Frank Froehling, Jr – Frank Froehling, III
1963  Frank Froehling, Jr – Frank Froehling, III
1964  Robert Ralston – Dennis Ralston
1965  Frank Froehling, Jr – Frank Froehling, III
1966  Chauncey Steele, Jr. – Chauncey Steele, III
1967  Leslie Fitz Gibbon – Herbert Fitz Gibbon
1968  Chauncey Steele, Jr. – Chauncey Steele, III
1969  Chauncey Steele, Jr. – Chauncey Steele, III
1970  Frank Froehling, Jr. – Frank Froehling, III
1971  Fred McNair, III – Fred McNair, IV
1972  Fred McNair, III – Fred McNair, IV
1973  Fred McNair, III – Fred McNair, IV
1974  Alan Fleming – Peter Fleming
1975  Hugh Hyde – Hugh Hyde, Jr.
1976  Stephen Potts – Stephen Potts, Jr.
1977  Richard Karzen – Jerry Karzen
1978  Richard Karzen – Jerry Karzen
1979  Sam Giammalva – Sammy Giammalva
1980  Stephen Potts – Stephen Potts, Jr.
1981  Richard Savitt – Robert Savitt
1982  Stephen Potts – Stephen Potts, Jr.
1983  Alan Koth – Scott Koth
1984  Jerry Walters – Brandon Walters
1985  Richard Leach – Richard Leach, Jr.
1986  William Frantz – Gerald Frantz
1987  Gil Howard – Mike Howard
1988  William Frantz – Gerald Frantz
1989  Alan Koth – Scott Koth
1990  Robert Leach – Michael Leach
1991  Robert Leach – Michael Leach
1992  Scott Estes – Scott Estes
1993  Charles Hoeveler – Charles Hoeveler
1994  Charles Hoeveler – Charles Hoeveler
1995  Charles Hoeveler – Charles Hoeveler
1996  Charles Hoeveler – Charles Hoeveler
1997  Charles Hoeveler – Charles Hoeveler
1998  Bill Tontz – Chris Tontz
1999  Bill Tontz – Chris Tontz
2000  Bill Tontz – Chris Tontz
2001  Neal Newman – Cole Newman
2002  Charles Hoeveler – Charles Hoeveler
2003  Tim Butorac – Eric Butorac
2004  Charles Hoeveler – Charles Hoeveler
2005  Tim Butorac – Eric Butorac
2006  Jerry Morse-Karzen – Brett Morse-Karzen
2007  Jerry Morse-Karzen – Brett Morse-Karzen
2008  James Weinacker – Jay Weinacker
2009  James Weinacker – Jay Weinacker
2010  Jerry Morse-Karzen – Brett Morse-Karzen
2011  Jerry Morse-Karzen – Brett Morse-Karzen
2012  Jerry Morse-Karzen – Brett Morse-Karzen
2013  Jerry Morse-Karzen – Brett Morse-Karzen
2014  Jerry Morse-Karzen – Brett Morse-Karzen
2015  Peter Smith-Riley Smith
2016  Andrew Lake-Thomas Lake

Father-Daughter Tournament

Father-Daughter Tournament

Date: August 5 - 8
Entry Deadline: Monday, July 31
Online Entry Form

Open Division

1996  Vilis Cakans – Heidi Cakans
1997  Vilis Cakans – Heidi Cakans
1998  Tom Rettenmaier – Bettina Rettenmaier
1999  Rakesh Bhargava – Avantika Bhargava
2000  Rakesh Bhargava – Avantika Bhargava
2001  Paul Cass – Julie Cass
2002  Mark Scribner – Lauren Drew
2003  Paul Cass – Julie Cass
2004  Mike Nelson – Lindsey Nelson
2005  David Buterbaugh – Jamie Buterbaugh
2006  Paul Cass – Julie Cass
2007  Jerry Morse-Karzen – Becky Morse-Karzen
2008  John Holladay – Hannah Holladay
2009  Craig Hardenbergh – Lindsey Hardenbergh
2010  Jerry Morse-Karzen – Becky Morse-Karzen
2011  Craig Hardenbergh – Lindsey Hardenbergh
2012  Craig Hardenbergh-Lindsey Hardenbergh
2013  Gerrit & Shene Disbergen
2014  xxx
2015  xxx
2016  xxx

Senior Division

1998  Peter Joseph – Jarilyn Joseph
1999  Ronald Rubenstein – Blair Rubenstein
2000  John Gorsky – Lynda Kessler
2001  Larry Huebner – Karin Huebner
2002  Vilis Cakans – Heidi Cakans
2003  Vilis Cakans – Heidi Cakans
2004  Larry Huebner – Karin Huebner
2005  Ben Shelfer – Spencer Shelfer Moorman
2006  John Gorsky – Lynda Gorsky
2007  Paul Cass – Julie Cass
2008  Paul Cass – Julie Cass
2009  Paul Cass – Julie Cass
2010  Paul Cass – Julie Cass
2011  Al Baker – Marianne Baker
2012  Al Baker- Marianne Baker
2013  Jerry & Becky Morse – Karzen
2014  Paul Cass-Julie Cass
2015  Paul Cass-Julie Cass
2016  Jerry Morse-Karzen-Becky Morse-Karzen

Super Senior Division

2002  Mel Kerwin – Anne Kerwin Payne
2003  Leslie Pollack – Jennifer Reiner
2004  Leo Power – Elaine Cosseboom
2005  Leonard Treash – Debra Simpson
2006  Charles Solomon – Suzette Solomon
2007  Larry Huebner – Karin Huebner
2008  Herman Ahlers – Krista O’Connor
2009  Herman Ahlers – Krista O’Connor
2010  Ben Shelfer – Spencer Shelfer Moorman
2011  Paul Walker – Julie Mitchell
2012  Edwin Taff - Allison Taff
2013  Julie Mitchell & Paul Walker
2014  Craig Hardenbergh-Lindsey Hardenbergh
2015  Michael Sperling-Jacqueline Sperling
2016  Jerry Morse-Karzen-Becky Morse-Karzen

Ultra Senior Division

2007  Don Bentz – Jane Matelski
2008  Richard Phelps – Ann Jacobs
2009  Richard Phelps – Ann Jacobs
2010  Henry Lane – Jennifer Lane
2011  Enver Mehmedbasich – Susan Wright
2012  Richard Phelps –Ann Jacobs
2013  Allison Jensen & James Settles
2014  Sheldon Fechtor-Chance Fechtor
2015  Sheldon Fechtor-Chance Fechtor
2016  Sheldon Fechter-Chance Fechter
 

The Keith Vens Award

This special award is named in memory of Keith Vens from Warren, Ohio, who played at Longwood’s national championships many times with his daughter, Abby, and his son, Kasey. An outstanding athlete, brilliant shot maker, and charismatic personality, Keith died tragically in an automobile accident in January 2001. The award is presented annually at the National Father Daughter Grass Court Championships to the team that best exemplifies Keith’s sportsmanship, his love of Father Daughter tennis, and his deep respect for the game.
 

Previous Keith Vens Award Winners

2001  Mike and Angelique Nelson
2002  Jim and Allison Settles
2003  Pete Bostwick and Cackie Wilson
2004  Larry and Karin Huebner
2005  Tom and Bettina Rettenmaier
2006  Dick Phelps and Ann Jacobs
2007  Laddie and Lauren Feher
2008  Charlie Cook and Jennifer Clark
2009  W.T. Mathes and Myra O’Dell
2010  Scott Estes and Jill Feher
2011  Barry Mabe and Elisha Finocchietti
2012  Charles “Whitey” and Laura Joslin
2013  Paul Walker and Julie Mitchell
2014  xxx
2015  xxx
2016  xxx

Mother Daughter Tournament

Mother-Daughter Tournament

Date: August 1 - 4
Entry Deadline: Tuesday, July 25
Online Entry Form
 

Past Winners

Coming soon!

Men’s 85 & 90 and over Tournament

Men’s 85 & 90 and over Tournament

Date: August 27 - September 1
Entry Deadline: Monday, August 21
Online Entry Form
Hard Copy Form

Men's 85 Past Winners - Singles

1987  Malcolm Clarke
1988  Kenneth Beer
1989  Kenneth Beer
1990  Kenneth Beer
1991  Kenneth Beer
1992  Kenneth Beer
1993  Emil Johnson
1994  Jack Staton
1995  Herman Ratcliffe
1996  Herman Ratcliffe
1997  Ed Kendall       
1998  Gardnar Mulloy
1999  Gardnar Mulloy            
2000  Gardnar Mulloy
2001  Dan Miller        
2002  Irving Converse                                                                                   
2003  Albert Ritzenberg         
2004  W. Howard Kuntz
2005  Robert Sherman
2006  Robert Sherman          
2007  Robert Sherman          
2008  Newton Meade            
2009  Fred Kovaleski 
2010  Tony Franco
2011  Fred Kovaleski 
2012  Fred Kovaleski 
2013  Tony Franco    
2014  Tony Franco    
2015  Joseph Russell
2016  xxx

Men's 85 Past Winners - Doubles

1987  James Rogers – Malcolm Clarke
1988  Kenneth Beer – Fred Kramer
1989  Kenneth Beer – Fred Kramer
1990  Kenneth Beer – Fred Kramer
1991  Kenneth Beer – Herbert Hauser
1992  Malcolm Clarke – Ted Wolfe
1993  Emil Johnson – Edward Tarangioli
1994  Mal Clarke – John Light
1995  R.V. Connerat – Herman Ratcliffe
1996  R.V. Connerat – Herman Ratcliffe
1997  R.V. Connerat – Herman Ratcliffe
1998  Gardnar Mulloy – Emil Johnson
1999  Gardnar Mulloy – Verne Hughes
2000  Gardnar Mulloy – David Carey
2001  Gardnar Mulloy – David Carey
2002  Gardnar Mulloy – David Carey
2003  W. Howard Kuntz – Albert Ritzenberg
2004  Robert Mix – Albert Swetka
2005  Jim Carleton – Kenneth Hayes
2006  Edward Selfe – Robert Sherman
2007  Marvin Henderson – Robert Sherman
2008  Neville Halligan – Newton Meade
2009  Neville Halligan – Newton Meade
2010  Newton Meade – Bob Meyerdierks
2011  Jas Mackey - Bob Meyerdierks
2012  Tony Franco – Graydon Nichols
2013  Tony Franco – Graydon Nichols
2014  Tony Franco – Graydon Nichols
2015  Herbert Bascome – David Maxwell
2016  xxx

Men's 90 Past Winners - Singles

2000  R.V. Connerat
2001  Emil Johnson
2002  Emil Johnson
2003  David Carey
2004  Gardnar Mulloy
2005  Ted Zoob
2006  Irving Converse
2007  Alex Swetka
2008  Alex Swetka     
2009  Alex Swetka
2010  Robert Sherman
2011  Robert Sherman
2012  Henry Tiberio   
2013  Henry Tiberio
2014  Henry Tiberio
2015  Tony Franco
2016  xxx

Men's 90 Past Winners - Doubles

2000  Kenneth Beer – Robert Lawrence
2001  Emil Johnson – Roland Sharer
2002  Emil Johnson – Roland Sharer
2003  David Carey – Gardnar Mulloy
2004  David Carey – Gardnar Mulloy
2005  Gardnar Mulloy – Ted Zoob
2006  Irving Converse – Dan Miller
2007  Barrett Scallet – Norman Stall
2008  Robert Mix – Alex Swetka
2009  Tudor Apmadoc – Albert Ritzenberg
2010  Robert Sherman – Alex Swetka
2011  W.T. Mathes – Robert Sherman
2012  Henry Tiberio – Stephen Parsons
2013  Henry Tiberio – Stephen Parsons
2014  Henry Tiberio – Stephen Parsons
2015  Tony Franco – Graydon Nichols
2016  xxx